Rosnę z matematyką - matematyka bliżej nas

Program grantowy Fundacji mBanku „Rosnę z matematyką”

Nazwa przedszkolnego projektu: „Matematyka bliżej nas”

Koordynatorzy: Dagmara Czajkowska, Bożena Iwaszko, Karolina Łesyk

Cele projektu:

1.  Wzbogacenie oferty edukacyjnej przedszkola o możliwość rozwijania zainteresowań i nabywania umiejętności matematycznych;

2.  Ukazanie, że uczenie się matematyki może być atrakcyjne i mieć praktyczne zastosowanie w życiu codziennym;

3.  Włączanie rodziców i innych członków rodzin do współpracy poprzez ich zaangażowanie się do pomocy w realizację projektu.

PLAN DZIAŁAŃ:

MARZEC 2024 r.

· Kącik matematyczno - manipulacyjny ogólnodostępny w holu przedszkola (dla społeczności przedszkolnej), doposażany po każdej aktywności związanej z projektem (po warsztatach, po cyklu zajęć – gry matematyczne)

·  Warsztaty matematyczne zorganizowane dla całej społeczności przedszkolnej - wspólne zabawy matematyczne

·  Tablica matematyczna dla rodziców  - propozycje zabaw, ciekawostki związane z treściami matematycznymi

KWIECIEŃ 2024 r.

·  Cykl zajęć matematycznych (metoda projektu) - Zajęcia matematyczne dla poszczególnych grup wiekowych przeprowadzone metodą projektu - m.in. wykonanie z rodzicami gier matematycznych z materiałów recyklingowych, treści związane z klasyfikowaniem, segregowaniem podczas wycieczki do PSZOK w Barczewie

·         Doposażanie kącików matematycznych w salach

MAJ 2024 r.

·   Rodzinny konkurs pt. "Matematyczne liczydła" – wykonanie liczydeł, rozstrzygnięcie konkursu podczas festynu

· Festyn rodzinny "Matematyka bliżej nas" - zorganizowanie stacji matematycznych, połączenie matematyki z muzyką, plastyką, przyrodą, itp.

27.03.2024 r. w ramach projektu "Matematyka bliżej nas" odbyły sie warsztaty matematyczne na placu przedszkolnym, podczas których, na przygotowanych stanowiskach, dzieci ze swoimi rodzinami mogły wspólnie doświadczać matematyki, jednocześnie dobrze się bawiąc. Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie.

W marcu w naszym przedszkolu ruszył program grantowy mFundcji "Rosnę z matematyką", w ramach którego realizujemy projekt "Matematyka bliżej nas". Dzięki dofinansowaniu zakupiliśmy zabawki edukacyjne, które umieściliśmy na ścianach w korytarzach przedszkolnych: labirynt, krokodyl, hipopotam. Ponadto w głównym hollu powstał Kącik matematyczno - manipulacyjny ogólnodostępny dla całej społeczności przedszkola.

W kwietniu, w ramach projektu "Matematyka bliżej nas" w przedszkolu zorganizowane zostały cykle zajęć o tematyce związanej z ekologią. Nauczycielki zaplanowanowały i przeprowadziły zabawy metodą projektu, podczas których dzieci mogły dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z zakresu segregacji odpadów i recyklingu.

22.04.2024 r. dzieci ze starszych grup uczestniczyły w wycieczce do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Barczewie.  Prezes Beata Szewczyk opowiedziała, w jaki sposób mieszkańcy naszego miasta i gminy pozbywają się niepotrzebnych przedmiotów, które nie mieszczą się w pojemnikach na śmieci, a które poprzez odpowiednią segregację mogą otrzymać nowe życie.

W Naszym Przedszkolu realizujemy Projekt "Matematyka bliżej nas".

W ramach tego projektu i cyklu zajęć o tematyce ekologicznej powstała wystawa gier matematycznych z materiałów recyklingowych wykonanych przez nasze przedszkolaki i ich rodziny.